MEKANİK UYGULAMALAR

Makina Elemanları İş alanı, Özel Grafit İşletme Birimi‘nin bir parçasıdır. Biz kendimizi otomotiv endüstrisi, “beyaz eşya” ve makina mühendisliğine yönelik karbon ve grafit komponentlerin üreticisi olarak nitelemekteyiz. Müşterilerimiz, kompresör, pompa, salmastra, conta ve kayar elemanlı makine üreticileri ile bu gruba yarı mamül işleyen yan sanayi işletmeleridir.

Mechanical-HeadBaşlıca uygulama alanları:Kompresör ve vakum pompaları elemanları.Gazların sıkıştırma veya vakumlanmasında kullanılan makinalarda karbon malzemelerden mamül muhtelif aksam bulunmaktadır.Dinamik sızdırmazlık elemanları Dinamik sızdırmazlık elemanı olarak karbon malzemelerin kullanımı geleneksel şekilde devam etmekte ve bugünün tekniğinde de birçok uygulamada yer almaktadır.Sıvı pompaları karbon elemanları Pompalarda, mil yatağı ve sızdırmazlık elemanı olarak genelde karbon malzeme kullanılmaktadır. Yeni geliştirilen uygulamalarda karbon gövdeye entegre olarak hazırlanıp boyutları ufaltılmış yatak ve salmastra sistemleri olan pompalar bulunmaktadır.Yatak ve kayar elemanlar.Karbon malzemelerden imal edilen radyal ve eksenel kaymalı yataklar, muhtelif dalda makina veya cihaz imalinde kendini kanıtlamıştır. Doğrusal hareketlerde ise yataklara eşdeğer olarak karbon malzemelerden yapılmış raylar, kızaklar veya sürtünme kanalları kullanılmaktadır. Ağır mekanik yüklerde, grafit esaslı kuru yağlama maddesi taşıyan metal yataklar kullanılır.Yarı mamüller, dolgu maddeleri ve granüller.Karbon ve grafit mekanik aksam işleyen birimler, değişik uygulamalara uygun hassas olarak hazırlanmış blokları temin edebilirler.Teknik plastik imalatçıları için de, değişik evsafta karbon dolgu malzemelerini muhtelif uygulamalara hazır özelliklerde sunuyoruz.

Mekanik uygulamalarda uygun çözümler sunan karbon grafit ürünler aynı zamanda maliyetler açısındanda avantajlar sunmaktadır.Özel işletme şartlarının bulunduğu yerlerde Karbon malzemelerin kullanımı tavsiye edilir. Örnek olarak;İşletme sıcaklıkları sıvı veya gres yağlamanın kullanım değerleri üstünde bulunursa,Sızdırmazlık grubuna temas eden maddenin, yağlama ile kirlenmesine izin verilmediği çalışmalarda, Çalışma anında, makina elemanlarının yağlama etkisi olmayan sıvı veya yağ çözücü maddelerle temas ederek yıkandığı durumlarda, Başka malzemelerin korozyona mukavemetinin yetersiz kalması durumunda.