ÖZEL GRAFİT

Yapısı karbon-grafit komponentlerden oluşan malzemeler Özel Grafit olarak isimlendirilir. Sürtünmeli sistemlerde bu malzemeler kuru çalışma özelliklerine sahiptir. Grafitin kafes yapısında karbon atomları düzlemsel altıgen halkalarla 0,335 nm aralıklı tabakalar halinde sıralanmıştır. Bu tabakalar, van der Waals çekim kuvvetinin zayıf oluşu ile, izafi olarak kolayca birbirine karşı hareket edebilirler.
special_clip_image001Karbon malzemelerin fiziksel özelliği hammadde seçimine bağlı olduğu kadar imalat tekniğinden de etkilenmektedir. İmalat akışı şemalarda gösterilmiştir. Şekil verme işlemi, işlenecek parça sayısına göre belirlenir. Yüksek sayıda imalat, kalıpta preslenerek veya enjeksiyon pres yöntemiyle imalata alınır. Az sayıdaki seriler genellikle talaşlı imalatla uygun ölçüdeki hammalzemelerden kesilerek üretilir.

Kimyasal Dayanıklılık:Karbon ürünler çözülmez ve erimez yapıda olup, organik çözücüler, antifrizler, soğutma maddeleri, boya ve reçine gibi yaklaşık tüm kimyasallara karşı dayanıklıdır. Birçok anorganik baz ve asitlere karşı da karbon yüksek dayanıklılık gösterir. Karbon – Grafit malzemelerin kimyasallara karşı dayanıklılık tablosu için ayrı bir broşür mevcuttur.
Sentetik reçine ve metal emprenye edilmiş karbon parçalarının korozyona karşı dayanıklılığı, bulunduğu ortamın pH değerine bağlıdır. Genel olarak, sentetik reçine emprenyeli karbonların asidik, metal emprenyeli karbonların da alkalik (bazik) ortamlarda korozyona karşı dayanıklı olduğu kabul edilir.

Oksitlenmeye Karşı Dayanıklılık:Karbon ve grafit, oksitleyici atmosferde yaklaşık 500°C’ye kadar kullanılabilir. Emprenye edilmiş malzemelerde ise, kullanım sınırlarını emprenyede kullanılan maddenin özellikleri belirler. Özel uygulamalar için oksitlenmeyi engelleyici maddeler içeren karbon malzemeler mevcuttur.

Gıda Maddelerine Uygunluk:Mekanik karbon markalarımızın birçoğu gıda maddeleri ve içme suyu işlemlerinde kullanım iznine sahiptir. Denetlemeler yurtiçi ve yurtdışı enstitüler tarafından yürütülür.